Arnold Street over Crutcho Creek
Fair Condition69 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | 0.2 Miles From Tinker Gat |
| Carries | Arnold Street |
| Crosses | Crutcho Creek |
| Coordinates | 35.42786, -97.41542 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.6 ft (46.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 646.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2014) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Air Force |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | AFOKWWYK05700 |