HWY 2w WB over HWY 61 NB To HWY 2w WB
Fair Condition54 years old19,782 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | West Fremont Intchge |
| Carries | HWY 2w WB |
| Crosses | HWY 61 NB To HWY 2w WB |
| Coordinates | 45.53420, -122.68821 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 2312.0 ft (704.7 m) |
| Max Span | 175.9 ft (53.6 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 9372.5 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,782 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 14 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09268A02W 00121 |