Both Decks HWY 61 over NW Front ST Rr
Fair Condition53 years old103,251 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | W Fremont Intrche |
| Carries | Both Decks HWY 61 |
| Crosses | NW Front ST Rr |
| Coordinates | 45.53590, -122.68560 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 384.8 ft (117.3 m) |
| Max Span | 191.9 ft (58.5 m) |
| Deck Width | 143.0 ft (43.6 m) |
| Deck Area | 5114.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103,251 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09268 061 00310 |