Rmp W To 2w WB over 2w EB To 61 NB Ramp E
Fair Condition53 years old18,174 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | W Fremont Intrchge |
| Carries | Rmp W To 2w WB |
| Crosses | 2w EB To 61 NB Ramp E |
| Coordinates | 45.53480, -122.68787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 633.9 ft (193.2 m) |
| Max Span | 171.9 ft (52.4 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 2569.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,174 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 16 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09268W061 00284 |