I-405 (hwy 061) SB over City Streets
Fair Condition54 years old51,625 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | W Fremont Intrchge |
| Carries | I-405 (hwy 061) SB |
| Crosses | City Streets |
| Coordinates | 45.53261, -122.68730 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 2383.9 ft (726.6 m) |
| Max Span | 196.9 ft (60 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 12279.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51,625 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 18 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09268S061 00284 |