Conn To HWY 61 NB over Fremont On Ramp
Fair Condition53 years old19,782 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | West Fremont Interchange |
| Carries | Conn To HWY 61 NB |
| Crosses | Fremont On Ramp |
| Coordinates | 45.53519, -122.69093 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 637.8 ft (194.4 m) |
| Max Span | 172.2 ft (52.5 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 2585.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,782 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09268E02W 00146 |