NW Glisan Street over I-405 HWY 61
Fair Condition58 years old46,159 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 0.5 Mi NW Portland Cc |
| Carries | NW Glisan Street |
| Crosses | I-405 HWY 61 |
| Coordinates | 45.52645, -122.68684 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 149.3 ft (45.5 m) |
| Max Span | 76.4 ft (23.3 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 764.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,159 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09276 061 00245 |