Frontage Road 1012 over Wolf Creek
Fair Condition57 years old2,411 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | T33s-r6w-s13/14 Josephine |
| Carries | Frontage Road 1012 |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 42.70609, -123.36894 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 380.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,411 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 101015101000171 |