Edgewood Road over Wolf Creek
Fair Condition105 years old201 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | T33s-r6w-s22 Josephine Co |
| Carries | Edgewood Road |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 42.69440, -123.39541 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 78.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1921 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 201 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 114005114000002 |