I-5 (hwy 001) over S Wolf CR Conn
Fair Condition61 years old20,182 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | 21.9 Mi S Of Canyonville |
| Carries | I-5 (hwy 001) |
| Crosses | S Wolf CR Conn |
| Coordinates | 42.69030, -123.39368 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 1509.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,182 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09339 001 07603 |