I-5 (hwy 001) over N Wolf CR Conn
Fair Condition61 years old20,703 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | 21.4 Mi S Of Canyonville |
| Carries | I-5 (hwy 001) |
| Crosses | N Wolf CR Conn |
| Coordinates | 42.69644, -123.38690 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 242.1 ft (73.8 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Area | 2036.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,703 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09337 001 07660 |