I-84 (hwy 006) WB over Or 11 (hwy 8)
Good Condition57 years old6,596 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 01.4 Mi E Jct US 395 |
| Carries | I-84 (hwy 006) WB |
| Crosses | Or 11 (hwy 8) |
| Coordinates | 45.66354, -118.77800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 772.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,596 (2022) |
| Truck Traffic | 36% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09523 006 21096 |