Or 11 (hwy 008) over Uprr & Frazer AVE
Fair Condition56 years old6,150 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 00.6 Mi N Jct Fai-84 |
| Carries | Or 11 (hwy 008) |
| Crosses | Uprr & Frazer AVE |
| Coordinates | 45.67133, -118.77970 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 670.6 ft (204.4 m) |
| Max Span | 174.9 ft (53.3 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 3822.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,150 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09535 008X00093 |