Main Street over Umatilla River
Fair Condition46 years old8,232 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 0.1 Mi N Of HWY 30 |
| Carries | Main Street |
| Crosses | Umatilla River |
| Coordinates | 45.67408, -118.78853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 1213.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,232 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10542A353000055 |