Haycock Run Road over Haycock Creek
Fair Condition96 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Youngkein Bridge 2583-e8 |
| Carries | Haycock Run Road |
| Crosses | Haycock Creek |
| Coordinates | 40.51379, -75.22088 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Area | 46.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2001) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007557 |