I090 W over Old Belle RD
Fair Condition52 years old5,322 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 1.3 W US 85 Interchange |
| Carries | I090 W |
| Crosses | Old Belle RD |
| Coordinates | 44.52236, -103.88997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 451.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,322 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041080057 |