Tumbleweed Trail over Carlson Ditch
Good Condition17 years old50 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Tumbleweed Tl-spearfish |
| Carries | Tumbleweed Trail |
| Crosses | Carlson Ditch |
| Coordinates | 44.51253, -103.88762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 100.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041082064 |