Us014a over I090
Good Condition10 years old10,868 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | US 14a Interchange |
| Carries | Us014a |
| Crosses | I090 |
| Coordinates | 44.47776, -103.81452 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 90.2 ft (27.5 m) |
| Deck Width | 264.4 ft (80.6 m) |
| Deck Area | 4497.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,868 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041116088 |