Us014a over Ck
Good Condition32 years old9,387 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.7 W I 90 Interch |
| Carries | Us014a |
| Crosses | Ck |
| Coordinates | 44.47883, -103.82786 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Area | 147.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,387 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041111086 |