Colorado BLVD over False Bottom Ck
Fair Condition48 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 2.4e Jct Us14a -spearfish |
| Carries | Colorado BLVD |
| Crosses | False Bottom Ck |
| Coordinates | 44.47472, -103.79644 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 300.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041126089 |