Christensen Road over False Bottom Ck
Poor Condition56 years old100 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Int Christensen Maitland |
| Carries | Christensen Road |
| Crosses | False Bottom Ck |
| Coordinates | 44.45222, -103.80672 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 2 (Critical) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 87.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041120105 |