468th Avenue over Beaver Creek
Poor Condition86 years old68 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 2.2n & 2e Of Lennox |
| Carries | 468th Avenue |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 43.39143, -96.84613 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 58.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042040078 |