Newfound Gap Road over West Prong Little Pigeon
Fair Condition89 years old10,764 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 13.0 Miles Northwest From |
| Carries | Newfound Gap Road |
| Crosses | West Prong Little Pigeon |
| Coordinates | 35.68753, -83.53544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 630 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,764 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460001P0000000 |