Headquarters Resid over Fighting Creek
Fair Condition88 years old1 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.1 Miles From Nps Route |
| Carries | Headquarters Resid |
| Crosses | Fighting Creek |
| Coordinates | 35.68800, -83.53806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 123.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460050P0000000 |