Fighting Creek Gap over Fighting Creek
Good Condition73 years old1,415 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.4 Miles West From Nps R |
| Carries | Fighting Creek Gap |
| Crosses | Fighting Creek |
| Coordinates | 35.68639, -83.54067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 327.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,415 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460010P0000000 |