Laurel Creek Road over Laurel Creek
Fair Condition78 years old4,436 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 5.0 Miles South From Nps |
| Carries | Laurel Creek Road |
| Crosses | Laurel Creek |
| Coordinates | 35.61617, -83.74111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 137.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,436 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460024P0000000 |