Laurel Creek Road over West Prong Little River
Fair Condition78 years old4,436 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 5.7 Mi To Cades Cove |
| Carries | Laurel Creek Road |
| Crosses | West Prong Little River |
| Coordinates | 35.64042, -83.71558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 48.2 ft (14.7 m) |
| Max Span | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 163.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,436 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460017P0000000 |