Laurel Creek Road over Laurel Creek
Good Condition78 years old4,436 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 3.1 Miles South From Nps |
| Carries | Laurel Creek Road |
| Crosses | Laurel Creek |
| Coordinates | 35.63381, -83.72553 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.6 ft (13.9 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 207.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,436 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460020P0000000 |