Laurel Creek Road over Laurel Creek
Fair Condition78 years old4,436 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 3.7 Miles South From Nps |
| Carries | Laurel Creek Road |
| Crosses | Laurel Creek |
| Coordinates | 35.62744, -83.72606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 147.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,436 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460021P0000000 |