Laurel Creek Road over Laurel Creek
Good Condition78 years old4,436 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 2.2 Mi To Nps Rte. 16 |
| Carries | Laurel Creek Road |
| Crosses | Laurel Creek |
| Coordinates | 35.63961, -83.71642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 168.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,436 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460018P0000000 |