Greenbrier Road over Little Rhododendron Cree
Good Condition27 years old360 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 1.8 Miles South From Rams |
| Carries | Greenbrier Road |
| Crosses | Little Rhododendron Cree |
| Coordinates | 35.72078, -83.39603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 98.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460059P0000000 |