Ramsey Cascades Ro over Middle Prong Lpr
Fair Condition43 years old1 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.1 Miles East From Nps R |
| Carries | Ramsey Cascades Ro |
| Crosses | Middle Prong Lpr |
| Coordinates | 35.70761, -83.38050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Width | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Area | 142.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460062P0000000 |