Ramsey Cascades Ro over Porters Creek
Good Condition43 years old1 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.01 Miles East From Nps |
| Carries | Ramsey Cascades Ro |
| Crosses | Porters Creek |
| Coordinates | 35.70772, -83.38236 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 93.2 ft (28.4 m) |
| Max Span | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Width | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 113.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460060P0000000 |