Ramsey Cascades Ro over Porters Creek Overflow C
Good Condition23 years old75 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.03 Miles East From Nps |
| Carries | Ramsey Cascades Ro |
| Crosses | Porters Creek Overflow C |
| Coordinates | 35.70769, -83.38214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 33.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460061P0000000 |