Ramsey Cascades Ro over Middle Prong Lpr
Fair Condition43 years old1 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 1.0 Mile East From Nps Ro |
| Carries | Ramsey Cascades Ro |
| Crosses | Middle Prong Lpr |
| Coordinates | 35.70414, -83.36469 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.4 ft (17.5 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 66.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460064P0000000 |