Foothills PKWY over Carr Creek RD & Carr Cre
Good Condition41 years old764 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 6.2 Miles East From U.s. |
| Carries | Foothills PKWY |
| Crosses | Carr Creek RD & Carr Cre |
| Coordinates | 35.72736, -83.73547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 158.5 ft (48.3 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 565.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 764 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460204P0000000 |