Foothills Parkway over Ravine
Good Condition17 years old764 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 9.5 Miles West From U.s. |
| Carries | Foothills Parkway |
| Crosses | Ravine |
| Coordinates | 35.71381, -83.71483 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 723.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 764 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460213P0000000 |