Foothills Parkway over Ravine
Good Condition25 years old764 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 9.4 Miles East From U.s. |
| Carries | Foothills Parkway |
| Crosses | Ravine |
| Coordinates | 35.71397, -83.71725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Segmental Box Girder |
| Total Length | 480.6 ft (146.5 m) |
| Max Span | 201.4 ft (61.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 1699.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 764 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460210P0000000 |