SH 199 WB over Woody Creek
Fair Condition95 years old11,910 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.7 Mi SE From FM 51 |
| Carries | SH 199 WB |
| Crosses | Woody Creek |
| Coordinates | 32.95157, -97.65843 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 406.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,910 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840017103013 |