Highland RD Pct 1 over Woody Creek
Fair Condition27 years old217 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.8 Mi. S. Of SH 199 |
| Carries | Highland RD Pct 1 |
| Crosses | Woody Creek |
| Coordinates | 32.94492, -97.66111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 229.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 217 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0295001 |