IH 20 Nfr over Little Grindstone Ck
Good Condition93 years old773 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.5 Mi E Of FM 1189 |
| Carries | IH 20 Nfr |
| Crosses | Little Grindstone Ck |
| Coordinates | 32.71035, -97.93549 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 85.6 ft (26.1 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 214.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 773 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401004 |