IH 20 Nfr over Trib Litl Grindstone Ck
Fair Condition93 years old1,839 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.1 Mi E Of Fm-1189 |
| Carries | IH 20 Nfr |
| Crosses | Trib Litl Grindstone Ck |
| Coordinates | 32.71391, -97.92529 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 80.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,839 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401003 |