IH 20 Sfr over Little Grindstone Creek
Fair Condition56 years old1,839 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.4 Mi E Of FM 1189 |
| Carries | IH 20 Sfr |
| Crosses | Little Grindstone Creek |
| Coordinates | 32.70933, -97.93547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 259.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,839 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401073 |