FM 1189 over IH 20
Fair Condition56 years old3,673 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | FM 1189 At IH 20 |
| Carries | FM 1189 |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.70116, -97.96026 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 807.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,673 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401074 |