IH 20 Wbml over Little Grindstone Creek
Fair Condition56 years old18,740 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.5 Mi E Of FM 1189 |
| Carries | IH 20 Wbml |
| Crosses | Little Grindstone Creek |
| Coordinates | 32.70999, -97.93545 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 390.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,740 (2023) |
| Truck Traffic | 36% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401072 |