IH 20 Nfr over Big Grindstone Creek
Fair Condition93 years old443 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.8 Mi S Of Fm-1189 |
| Carries | IH 20 Nfr |
| Crosses | Big Grindstone Creek |
| Coordinates | 32.69724, -97.97306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 206.0 ft (62.8 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 515.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 443 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401005 |