S Lakeshore DR over IH 20
Fair Condition58 years old1,644 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.55 Mi NW Of FM 5 |
| Carries | S Lakeshore DR |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.75503, -97.69886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Area | 1388.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,644 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407040 |