IH 20 Wbta/lake SH over IH 20
Good Condition9 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.60 Mi. NW Of FM 5 |
| Carries | IH 20 Wbta/lake SH |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.75496, -97.69911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 505.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2015) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031407230 |