IH 20 Wbfr over Draw Of S Fk Trinity Ri
Fair Condition22 years old10,971 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.73 Mi NE Of FM 2552 |
| Carries | IH 20 Wbfr |
| Crosses | Draw Of S Fk Trinity Ri |
| Coordinates | 32.75539, -97.70248 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 137.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,971 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031407162 |