US 70 over Drainage Ditch
Fair Condition38 years old5,676 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 0.2 Mi W Of IH 27 |
| Carries | US 70 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 34.18849, -101.75322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Area | 169.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,676 (2020) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960014504012 |